Pera Sudinoi

Bractwo Ludów Bałtyckich

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2007-11-15 11:22:31

Arvydas

Administrator

7939902
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 163
Punktów :   
WWW

Skłądana ławeczka

Postanowiłem zrobić pojekt ławeczki składanej, może nie jest idealna i jest bez wymiarów(to zostawiam dla wykonawcy):

http://img62.imageshack.us/img62/8360/skladanalaweczkaed6.th.jpg

Z niecierpliwością czekam na waszą opinię.


No pain, no gain - bez bólu, nie ma przyrostów.
Najtrudniejsza jest walka z własnymi urojeniami - bo nie widać przeciwników.
Nazywając kogoś głupkiem, zastanów się czy nie ma on dostatecznej wiedzy, bo inteligencja i mądrość to dwie różne rzeczy.

Offline

 

#2 2007-11-15 16:34:56

Mantvydas

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 156
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Hehe, jest to typowa ławka która występuje jeszcze do dziś dnia na wsiach... np. u mojej rodzinki Nie widzę żadnych problemów ze zrobieniem tej ławki, no może fundusze na materiał to jedyna bariera. Trzeba by było zrobić składkę lub jakaś pożyczkę od lichwiarza wziąć

Offline

 

#3 2007-11-15 18:45:35

Arvydas

Administrator

7939902
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 163
Punktów :   
WWW

Re: Skłądana ławeczka

hahahhaha
jest prosta po prostu


No pain, no gain - bez bólu, nie ma przyrostów.
Najtrudniejsza jest walka z własnymi urojeniami - bo nie widać przeciwników.
Nazywając kogoś głupkiem, zastanów się czy nie ma on dostatecznej wiedzy, bo inteligencja i mądrość to dwie różne rzeczy.

Offline

 

#4 2007-11-24 11:34:34

Mantvydas

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 156
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

To jak panocki ? Zarządzamy składkę na materiał na ławeczkę bractwową ? Arvydasie oblicz jeno ile złota było by nam trzeba, gdyż jest to Twój projekt i Ty powinieneś ustalić przybliżone wymiary a poza tym znasz się na obliczaniu ceny materiału

Offline

 

#5 2007-11-24 13:24:34

Arvydas

Administrator

7939902
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 163
Punktów :   
WWW

Re: Skłądana ławeczka

Obliczanie to nie jest takie trudne, wystarczy troche matmy.


No pain, no gain - bez bólu, nie ma przyrostów.
Najtrudniejsza jest walka z własnymi urojeniami - bo nie widać przeciwników.
Nazywając kogoś głupkiem, zastanów się czy nie ma on dostatecznej wiedzy, bo inteligencja i mądrość to dwie różne rzeczy.

Offline

 

#6 2007-11-24 13:30:59

Mantvydas

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 156
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Podaje wymiary materiału na ławeczkę :

dł. tarcicy na siedzisko - 150 cm
dł. tarcicy na deskę stabilizującą ławeczkę - 150 cm
dł. tarcicy na nóżki - 50 cm
grubość tarcicy - 2,5 cm
szerokość elementów 30 cm

Praca będzie ino ciężka gdyż np. siedzisko będzie trzeba robić z dwóch deseczek by szerokość przyzwoitą otrzymać.. ehhh....
Damy radę ? Tak damy radę

Offline

 

#7 2007-11-24 14:27:19

Arvydas

Administrator

7939902
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 163
Punktów :   
WWW

Re: Skłądana ławeczka

cena 1m3 drzewa sosnowego, 2 klasy jakościowej, kosztuje 1064 zł

Mozna zrobic dwie krótsze ławeczki,

ale skoro podałeś wymiary to tu są obliczenia:

Nazwa:                   |               obliczenia                                                       | m3(metry sześcienne) |      cena
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
deska do siedzenia: |                                                                                    |                                  |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              | 1,5 m*0,025 m*0,3 m =                                                |      0,01125 m3           |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              | cena za siedzisko: 0,01125 m3 * 1064 zl/m3 =                |                                  |    11,97 zl
=============================================================================
deska stabilizujaca: |                                                                                     |                                  |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              |   1,5 m*0,025 m*0,3 m =                                              |       0,01125 m3          |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              |  cena za deskę stabilizujacą: 0,01125 m3 * 1064 zl/m3 = |                                  |    11,97 zl
=============================================================================
nóżki:                     |                                                                                     |                                 |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              |      2(nóżki)*0,5 m*0,025 m*0,3 m =                              |        0,0075 m3          |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              |    cena za nóżki: 0,0075 m3 * 1064 zl/m3 =                     |                                 |      7,98 zl
=============================================================================
                                                                                        |Razem:                |           0,03  m3          |     31,92 zl   
                                                                                        ======================================


trochę się pomęczyłem, ale ładniej wygląda


No pain, no gain - bez bólu, nie ma przyrostów.
Najtrudniejsza jest walka z własnymi urojeniami - bo nie widać przeciwników.
Nazywając kogoś głupkiem, zastanów się czy nie ma on dostatecznej wiedzy, bo inteligencja i mądrość to dwie różne rzeczy.

Offline

 

#8 2007-11-24 14:42:58

Mantvydas

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 156
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Hehe... nie tak dużo złota na tę ławeczkę pójdzie... na razie zarządźmy składkę na jedną, zrobimy, przetestujemy, sprawdzimy co i jak i potem wyciągnie się wnioski jak będzie wszystko ok. to zrobi się drugą co by każdy chłop z drużyny naszej miał gdzie zad posadzić... Ławka i tak nie jest duża jej pojemność to 3 osoby lub 1 osoba + 1 Kokosz Dużo dłutowania będzie... strugania także... Myślę, że za fachowiznę 50 zł będzie można policzyć, cena ta nie powinna razić... inny stolarz dużo więcej by sobie policzył...

Offline

 

#9 2007-11-24 14:48:03

Arvydas

Administrator

7939902
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 163
Punktów :   
WWW

Re: Skłądana ławeczka

mam pytanie, czy nie lepiej na próbę zrobić jednoosobową i niską(taka jak maja wędkarze)??
aha czy w tartaku nie wycinają desek?? bo jak tak to nie bedzie tu wcale roboty, tylko wywiercić dwie dziury na kliny, i wyciąć klocki.


No pain, no gain - bez bólu, nie ma przyrostów.
Najtrudniejsza jest walka z własnymi urojeniami - bo nie widać przeciwników.
Nazywając kogoś głupkiem, zastanów się czy nie ma on dostatecznej wiedzy, bo inteligencja i mądrość to dwie różne rzeczy.

Offline

 

#10 2007-11-24 14:58:25

Mantvydas

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 156
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Heh... w tartaku produkuje się tarcicę - pospolicie zwaną deskami przez ludzi nie obeznanych w terminologii. Tarcica owa zawierać będzie na brzegach brzydkie strzępy po traku (chyba każdy się domyśla jakich potwornych pił używa się w tartakach). Wszystkie te wady będzie trzeba usunąć... Grubość tarcicy jaką produkują w pobliskim tartaku to 2,5 cm, powierzchnia danej sztuki tarcicy będzie okropnie brzydka (nie będzie gładka)- to też będzie trzeba zmienić. Potem pozostaje dłutowanie, niestety nie da rady wyciąć takich klocków... Nie jestem pewien czy opłaca się na próbę robić krzesełko o jakim wspominasz... szkoda materiału, pieniędzy i czasu... Po co w ogóle robić coś na próbę. Po prostu bierzemy się do roboty i tyle... chodziło mi o sprawdzenie konstrukcji czy będzie odpowiednia... a nie czy ładnie ławeczka wyszła...

Offline

 

#11 2007-11-25 19:02:32

Kokosz

rycerz riposty

7139857
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 228
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Mantvydas ma rację szkoda czasu i pieniędzy, lepiej juz zrobic coś raz a dobrze, a [poza tym zrobimyjedno krzesełko a kto na nim zasiądzie? Lepiej zrobic cos utylitarnego i przydatnego wszystkim.


Si vis pacem para bellum

Offline

 

#12 2007-11-26 20:46:18

Arvydas

Administrator

7939902
Call me!
Skąd: Suwałki
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 163
Punktów :   
WWW

Re: Skłądana ławeczka

Przeglądałem sobie z nudów zdjęcia i zobaczyłem, że one siedzą na ławeczkach.

http://img249.imageshack.us/img249/6888/laweczkitn1.th.jpg

Możnaby podpatrzeć kształt. Wcześniej chodziło mi właśnie o takie krzesełko, jakby ktoś chciał sobie zrobić.


No pain, no gain - bez bólu, nie ma przyrostów.
Najtrudniejsza jest walka z własnymi urojeniami - bo nie widać przeciwników.
Nazywając kogoś głupkiem, zastanów się czy nie ma on dostatecznej wiedzy, bo inteligencja i mądrość to dwie różne rzeczy.

Offline

 

#13 2007-11-26 22:02:00

sulimo

wygadany chłop

Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 19
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

kupcie w IKEI
a tak serio nie wydaje mi się, że zamierzeniem autora tych rysunków było odtworzenie wyglądu nie ławeczki, ale strojów. mógł być taki wzór, mógł inny. ze względów praktycznych ważne żeby była prosta w złożeniu i w miarę solidna.

Ostatnio edytowany przez sulimo (2007-11-26 22:03:00)


"Seja lingo, seja linago,
Visas kariu sukapotas.
Seja lingo, seja linago,
Juodu krauju sumirkytas!"

Offline

 

#14 2007-11-26 22:10:14

Mantvydas

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 156
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Hmm... z siedziskiem chyba nie ma problemów - prosta decha i już - inaczej być nie mogło. Gorzej sprawa z "nogami" stoi ławeczki.... Chodź wzór, ukazany na obrazkach przez Arvydasa był znany w średniowieczu... (nie koniecznie u bałtów i nie koniecznie w tym wieku )  Widziałem art. o średniowiecznych meblach i tam takowe występowały... chodź meble te pochodzenia były bardziej dworskiego, więc sami widzicie. Myślę, że projekt Arvydasa jest lepszym rozwiązaniem...

Offline

 

#15 2009-08-14 20:07:02

Audrius

chłop

Zarejestrowany: 2009-08-14
Posty: 8
Punktów :   

Re: Skłądana ławeczka

Ławeczka nie jest złym pomysłem, tylko że nie z tarcicy grubości 25mm musi być przynajmniej 32mm samo zrobienie też problemu nie powinno stanowić.
Problemem dla mnie jest jej historyczność bo jak to wygląda na wyprawę z ławką??? Poza tym przyda się chyba tylko na Szwajcarii (osobiście nie wyobrażam sobie żeby kilka osób jadących poza lauks taszczyło ją za sobą skoro transport podstawowego sprzętu już stanowi problem z braku miejsca).
Kolejny problem to wykonawca, bo znając życie jeden robił będzie a reszta podziwiała przepijając za jego zdrowie.
Osobiście wolę skórę, rozłożyć można gdzie wola bo ziemi u nas dostatek a i miększa jest no i poleżeć na niej można. A i transport łatwiejszy.


Bo fruwać jest nieroztropnie, więc nie pijcie przy otwartym oknie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl