Kokosz - 2007-11-17 15:40:58

PRAWA PERA SUDINOI

-1-

Drużyna zajmuje się odtwarzaniem życia codziennego Jaćwingów w wiekach średnich w okresach X – XI i XIII w. Jest to grupa nie identyfikująca się z żadnymi ruchami religijnymi, politycznymi czy subkulturami.
-2-

Struktura plemienna:

Rikis:

Osoba ta stoi na czele grupy, sprawuje kontrole nad polityka plemienna i miedzydrużynna.  Zajmuje się organizowaniem imprez i pokazów. Pod kastę Rikis podlegają wszystkie niższe kasty. Podejmuje decyzje w sprawach najważniejszych i są one niepodważalne. Gdy nie może sprawować władzy na miejscu, zastępuje go wybrany drużynnik.
Prawa i obowiązki:
- możliwość zasądzania kar za niewypełnienie obowiązków przewidzianych w statucie
- opieka, szkolenie drużyny
- zwoływanie wieców
- zbieranie składek
- przygotowywanie świat i uroczystości
- pomoc i doradztwo w zdobywaniu nowych informacji o stroju uzbrojeniu etc.
- ustanawianie prawa
- zaplanowanie i organizowanie wyjazdów (stworzenie kalendarium)

Wymogi:
- posiadanie reprezentatywnego stroju historycznego
- posiadanie własnego uzbrojenia i pancerza
- obszerna wiedza na temat odtwarzanych dziejów
- nieskalana opinia i reputacja w grupie

Drużynnik:

Jest wybierany przez Rikis na wiecu. Jego zadaniem jest organizacja treningów, dowodzenie drużyna podczas bitew, prowadzenie manewrów wojennych, zastępstwo Rikis podczas jego nieobecności, przejmuje wtedy wszelkie prawa i obowiązki przysługujące Rikis

Valintas

Główna siła zbrojna drużyny. Kasta uprzywilejowana, w której skład wchodzi grupa wyszkolonych wojowników. Z tej kasty wybiera się Rikis i Druzynnika, który zajmuje się dowodzeniem na bitwach i prowadzeniem treningów. Kasta ta podlega druzynnikowi i Rikis. Co roku organizowane są sprawdziany oceniające sprawność bojową, Valintas, każdy Valintas musi być obecny na teście? Sprawdzian to 4 walki, zasady walk określa Rikis.

Prawa i obowiązki:

- udział w manewrach treningach i bitwach
- opieka nad przyszłymi Valintas
-    Obecność na przynajmniej 4 imprezach wyjazdowych w ciągu roku

Wymogi:
- posiadanie kompletnego stroju historycznego wojownika
- posiadanie własnego uzbrojenia i pancerza
- czynny udział w treningach i życiu drużyny
- posiadanie wiedzy na temat odtwarzanego ludu
- obecność na wszystkich wiecach
- utrzymywanie stałej sprawności bojowej i fizycznej
Zasady inicjacji:

Członek naunigas, który chce przejść do kasty Valintas musi:

- Staż- przynajmniej 3 bitwy bądź 3 pokazy komercyjne
- podarowanie dla swego opiekuna z Valintas głowizny w postaci jakiegoś przedmiotu związanego z rzemiosłem wojennym wykonanym przez siebie samego
- stoczenie 2 pojedynków na zasadach buhurtowych po 90s każdy, jeden musi zostać wygrany. Przeciwników ustala Rikis.
- Napisanie pracy z tematu wybranego przez Rikis

Laudis:

Kasta ta skupia osoby zajmujące się rzemiosłem i sztuka- nie wojenna (szycie strojów, wyrób krajek, muzykowanie, gotowanie, pomoc medyczna) Kasta ta podlega pod Rikis.

Prawa i obowiązki:

- posiadanie pełnego stroju historycznego
- posiadanie wiedzy historycznej na temat odtwarzanego ludu
- opieka nad przyszłymi Laudis
Wymogi:
- obecność na wszystkich wiecach
- doskonaleni umiejętności artystycznych i rzemieślniczych

zasady inicjacji:

Członek naunigas, który chce przejść do kasty Laudis musi:

- staż- przynajmniej 3 wyjazdy
- ofiarowanie głowizny swemu opiekunowi w postaci swego wyrobu
- napisanie pracy z tematu wybranego przez Rikis

Naunigas

Osoby pojmanie i szkolone w kierunku dalszego rozwoju drużyny. Maja prawo wraz z postępującym wkładem pracy w interesy drużyny do uwolnienia i dołączenia do kasty Valintas bądź Laudis. Ceremonia ta jest nazwana inicjacja zawiera szereg wymagań i zobowiązań wobec uwalnianego. W przypadku nieposłuszeństwa dla opiekuna, opiekun ma prawo zawiesić niewolnika. Niewolnik nie ma prawa głosu w wiecach, noszenia ozdób, broni przeznaczonej dla kast uprzywilejowanych (np. mieczy). Nowy naunigas po zgłoszeniu chęci uczestnictwa w życiu drużyny zobowiązany jest uszyć strój w przeciągu 4 miesięcy, inaczej zostaje zawieszony. Niewolny może brać udział w walkach buhurtowych tylko na treningach lub na imprezach wewnętrznych drużyny, i tylko z członkami drużyny. Nie chce okaleczeń itp.

Wymogi:

- posiadanie minimum stroju historycznego (buty, spodnie, koszula)
- zgłębianie wiedzy historycznej
- bezwzględne posłuszeństwo kastom uprzywilejowanym podczas zgrupowań
- wybór opiekuna z określonej kasty
- integracja i zaangażowanie w życie grupy

-4-

Wiece i proces decyzyjny

Wiec plemienny:
Zwoływany 3-4 razy do roku, jest on zebraniem wszystkich członków drużyny (również naunigasow). Podejmowane SA na nim decyzje wyznaczające dalsze cele drużyny. OBECNOSC NA WIECU JEST OBOWIAZKOWA.

Wiec nadzwyczajny:
Zwoływany tylko przez kasty uprzywilejowane, gdy należy podjąć decyzje, która zaważy nad dalszym funkcjonowaniem drużyny. W wiecu tym nie biorą udziału niewolni.

-5-

Polityka wewnętrzna

Za imprezę programowa drużyna wybrała Festyn Archeologiczny w Szwajcarii, zajmuje się jego organizacja w zakresie walk, zapraszania drużyn.
Rkis wyznacza terminy imprez i osoby, które mogą brać udział w wyprawach.

Treningi:

Przygotowaniem treningu zajmuje się Drużynnik. Ich termin i miejsce SA stale. Do uczestniczenia w treningach SA zobowiązani wszyscy Valintas będący aktualnie w Suwałkach i naunigas ubiegający się do wlaczenia do kasty Valintas.

Podatki:

Składki ich wielkość,  terminy oraz cel wpłaty określane są przez Rikis w porozumieniu z kastami uprzywilejowanymi. Celem składek są rzeczy , które służyć będą całej wspólnocie i nie mogą przejść w czyjeś osobiste posiadanie. W pierwszym miesiącu nauningas są zwolnieni ze składki.

Zawieszenie:
Zawieszenie następuje w określonych przypadkach:
-    - brak obecności na treningach, do wykorzystania w ciągu roku są 3 nieusprawiedliwione nieobecności, aby usprawiedliwić nieobecność należy tydzień wcześniej poinformować drużynnika
-    - nie wpłacanie składek w określonym terminie
-    nie wypełnianie obowiązków i zobowiązań ( tutaj winnego kara wiec który składa się z kast uprzywilejowanych, głos decydujący ma Rikis)
-    osoba zawieszona zostaje pozbawiona praw, nie może jeździć na wyjazdy wraz z drużyną. Może uczestniczyć w imprezach wewnętrznych bractwa na zasadach nauningas. Karę może odwołać Rikis kiedy uzna że nastąpiła poprawa w zachowaniu. Zawieszeniu można ulec 3 krotnie, za 4 razem osoba zostaje wydalona. Jeżeli zawieszony należał do kasty uprzywilejowanej zostaje natychmiast zdegradowany, wcześniejszą pozycje może przywrócić mu jedynie Rikis.

GotLink.pl